آیا صدف بیوتی در اینستاگرام با ۱٫۱ میلیون فالوور و نرخ مشارکت (Engagement Rate) 23 درصدی  مرزهای اینفلوئنسر مارکتینگ را جابجا کرده است؟

 

شاید باور این مضوع سخت باشد که ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ هست که شروع کردم به نوشتن این مطلب ولی موضوع این است که وقتی تقریبا ۱ ساعت پیش استوری صدف بیوتی را در اینستاگرام دیدم تقریبا خواب از سرم پرید، پس از چند جست و جو در گوگل و جمع آوری برخی آمارها تصمیم گرفتم که این مطلب را همین امشب و تا تنور آن داغ است بنویسم.

اگر میخواهید اینستاگرام را به صورت کامل یاد بگیرید مطلب آموزش جامع بازاریابی در اینستاگرام را از دست ندهید.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
بازاریابی اینستاگرام : جامع ترین آموزش اینستاگرام مارکتینگ

این استوری که در واقع اسکرین شاتی از پست ایشان با لنزهای رنگی و میکاپی زیبا توسط خود صدف بیوتی بود ؛ نشان دهنده ۲۱۵,۳۶۸ لایک و ۲۲,۵۵۲ کامنت ثبت شده برای این پست است. این اعداد و ارقام با توجه به حدود ۱٫۱ میلیون فالووری که صدف بیوتی دارد ، نشان دهنده نرخ مشارکت (Engagement rate) خیره کننده ۲۳٫۳ درصدی است.

 

استوری صدف بیوتی

شاید برای افرادی که با فضای دیجیتال مارکتینگ و به ویژه اینستاگرام آشنایی نداشته باشند ، این اعداد مفهوم خاصی نداشته باشد؛ یا شاید برای شما این سوال پیش بیاید که نرخ مشارکت یا Engagement Rate چیست؟

پس در ابتدا توضیح کوتاهی در مورد نرخ مشارکت یا همان Engagement Rate می دهم و سپس آمارهایی را که از سایت های معتبر جمع آوری کرده ام ارائه خواهم نمود تا اهمیت موضوع و دلیل شب بیداری بنده را درک نمایید.

 

نرخ مشارکت یا Engagement Rate چیست؟

اگر بخواهم به طور خلاصه بیان کنم ، نرخ مشارکت به مجموع تعداد لایک ها و کامنت های یک پست تقسیم بر تعداد فالوورهای کاربر ضربدر ۱۰۰ می باشد.

(تعداد لایک+تعداد کامنت)/تعداد فالوور * ۱۰۰ = Engagement Rate

البته در صورتی که بخواهید خیلی دقیق و موشکافانه نرخ مشارکت را محاسبه نمایید ، می بایست تعداد لایک ها و کامنت ها را برای چند پست اخیر به طور میانگین محاسبه نمود ولی متداول است که بالاترین نرخ را در نظر می گیرند.

با استفاده از صفحه محاسبه انگیجمنت ریت می توانید نرخ مشارکت هر پیج اینستاگرامی را محاسبه کنید. همین جا کلیک کنید.

 

اهمیت Engagement Rate چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که نرخ مشارکت چگونه محاسبه می شود ، ولی سوال این است که این Engagement Rate چه اهمیت و چه کاربردی دارد.

اولین و ساده ترین کاربرد آن در شناسایی پیج هایی است که فالوورهای فیک خریداری نموده اند. حتما شما هم با پیج هایی مواجه شده اید که مشاهده می کنید تعداد فالوور آن ۲۰۰K می باشد ولی پست های آن ۱۰۰ لایک و ۵ کامنت دارد ، به شرطی که کامنت ها نیز تبلیغاتی و توسط ربات گذاشته نشده باشند. چنین صفحه ای نرخ مشارکت آن حدود ۰٫۰۵ درصد است. معمولا صفحاتی که نرخ مشارکت ان ها کمتر از ۱% یا اگر بخواهیم ارفاق کنیم ، کمتر از ۰٫۵% باشد ، نشان از فالوور فیک یا غیر واقعی دارد.

اما مهمتر از تشخیص فالوور غیر واقعی برای یک صفحه ، اهمیت نرخ مشارکت در میزان تعامل و تاثیرگذاری آن صفحه یا صاحب آن بر مخاطبانش می باشد. بدین معنی که هرچه نرخ مشارکت بالاتر باشد ، تعامل صفحه با فالوور هایش بالاتر است در نتیجه میزان تاثیر گذاری اش بر مخاطبانان نیز به مراتب بالاتر است.

Engagement Rate مهمترین فاکتوری است که یک اینفلوئنسر می تواند بر اساس آن هزینه خدماتش را تعیین نماید. اینفلونسری که نرخ مشارکت بالاتری دارد یعنی تاثیرگذاری بیشتری دارد و لذا می تواند برای یک تبلیغ هزینه بالاتری را مطالبه نماید.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
اینفلوئنسر مارکتینگ در شبکه های اجتماعی صفر تا صد

نمودار متوسط نرخ مشارکت اینفلوئنسر های اینستاگرام بر اساس تعداد فالوور

Engagement Rate

چرا Engagement Rate صدف بیوتی اهمیت ویژه ای دارد؟

پس از توضیح چیستی و چرایی نرخ مشارکت ، باز می گردیم به بخش اول و علت اصلی این مطلب که همان نرخ مشارکت ۲۳٫۳% صدف بیوتی است و اینکه چرا اهمیت دارد.

توجه شما را با آمار و اطلاعات جالب توجه زیر جلب می کنم:

 

متوسط نرخ مشارکت در اینستاگرام به گفته وبسایت Scrunch

در مطلبی با عنوان What is a Good Engagement Rate on Instagram در وبسایت Scrunch.com متوسط نرخ مشارکت در اینستاگرام بدین شرح است:

۰-۱٫۶۴% نرخ مشارکت پایین

۱٫۶۴%-۳٫۴۸% نرخ مشارکت خوب

۳٫۴۸%-۶٫۶۷% نرخ مشارکت بالا

۶٫۶۷%-۱۰% نرخ مشارکت خیلی بالا یا عالی

همانطور که در این مورد مشاهده می نمایید ، نرخ مشارکت بالاتر از ۱۰% به طور کلی در نظر گرفته نشده است.

 

سطح انتظار از Engagement Rate از نظر وبسایت Digitaldoughnut

وبسایت Digitaldoughnut در مقاله ای با موضوع “انتظار ما نرخ مشارکت بسیار بالاست” به این نکته اشاره نموده که پس از بررسی ۲۵ برند لوکس حوزه فشن که بین ۱٫۵ میلیون تا ۱۰٫۵ میلیون فالوور داشته اند ، متوسط نرخ مشارکت ۰٫۵۲% به دست آمده است. و به برندها توصیه می نماید که اگر توانستند نرخ مشارکتشان را به عدد ۱% برسانند باید کلاهشان به هوا بیاندازند.

 

متوسط Engagement Rate از دید وبسایت Influencer Marketing Hub

وبسایت Influencer Marketing Hub در بخشی با عنوان “مقایسه نرخ مشارکت میکرو اینفلوئنسر و سلبریتی” در یکی از مقالات خود اینفوگرافیکی را قرار داده که بنده هم در زیر برای شما آورده ام و در آن متوسط نرخ مشارکت بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ اینفلوئنسر را بر اساس تعداد فالوورهایشان در این اینفوگرافیک به نمایش گذاشته است.

 

 

همانطور که مشاهده می کنید ، نرخ مشارکت برای میکرو اینفلوئنسر های با کمتر از ۱۰۰۰ فالوور در اینستاگرام ۸% و در توئیتر ۱٫۵% است و این در حالی است که Engagement Rate برای اینفلوئنسر های با بیش از ۱۰۰۰۰۰ فالوور در اینستاگرام ۱٫۷% و در توئیتر ۰٫۳% می باشد.

 

بهترین اینلوئنسرهای فصل بهار ۲۰۱۸ به انتخاب سایت Newswhip

در مطلبی در این وبسایت که به معرفی برترین اینفلوئنسر های ۲۰۱۸ پرداخته است ، بهترین اینفلونسر کیم کارداشیان معرفی شده است. معیار بررسی و انتخاب این وبسایت مجموع تعداد لایک و کامنت های پست های تبلیغاتی بوده که کیم کارداشیان با مجموع ۸۹۶۵۲۶۲ لایک و کامنت برای پست های تبلیغاتی ، رتبه اول را کسب نموده.

برترین اینفلوئنسر های اینستاگرام

 

اما نکته قابل توجهی باید به آن دقت کرد این است که نرخ مشارکت برای پست تبلیغاتی زیر که همراه با تصویر خود کیم کارداشیان است تنها ۱٫۷۲% می باشد!!

 

 

کیم کارداشیان

 

 

برترین اینفلوئنسرهای سال ۲۰۱۸ به انتخاب وبسایت CBS News

وبسایت CBS News نیز طی مقاله ای به معرفی برترین اینفلوئنسرهای سال ۲۰۱۸ پرداخته و نکته جالب توجه در صدر این لیست حضور Huda Kattan می باشد. از این جهت برای شخص خودم جالب توجه بود که صدف بیوتی از محصولات آرایشی برند Huda استفاده می کند و آنها را معرفی می نماید. ولی نرخ مشارکت برای Huda Kattan در بررسی ۲ پست که بیشترین میزان مشارکت را داشتند ، ۰٫۸% و ۰٫۹% بود.

 

HudaKattan

 

 

کلام آخر

حتما متوجه شدید که چرا این نرخ مشارکت برای صدف بیوتی تا این اندازه برای من جالب توجه و مهم بود. البته نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که تجربه به بنده نشان داده ، با توجه به اینکه ما ایرانی ها خصوصیت های فرهنگی ویژه ای مانند احساسی و همدل بودن که جنبه های مثبت است و حس فضولی و علاقه به نظر دادن در هر زمینه ای که جنبه های منفی فرهنگ ما است ، باعث شده که به طور کلی نرخ مشارکت در کاربران ایرانی بالاتر از متوسط جهانی آن باشد.

به عنوان مثال ما در بین اینفلوئنسرهای ایرانی که در رده میکرو و ماکرو اینفلوئنسر ها هستند ، نرخ مشارکت ۲۶ درصدی را نیز مشاهده کرده ایم. ولی به طور کلی در این رده متوسط نرخ مشارکت برای اینفلوئنسرهای ایرانی حدود ۱۵% تا ۲۰% می باشد.

ولی در رده مگا اینفلوئنسر ، به جرات می توان گفت که صدف بیوتی با بیش از ۲۳% نرخ مشارکت یا Engagement Rate صدرنشین بلامنازع این صنعت است و به شخصه معتقدم اگر صدف بیوتی را با این نرخ مشارکت در کنار کیم کارداشیان و Huda Kattan با نرخ های حدود ۱% قرار دهیم و وی را نیز مگا اینفلوئنسر بنامیم ، به واقع در حق وی اجحاف کرده ایم.

بروزرسانی آبان ماه 1397

4 آبان ماه 1397 صدف بیوتی یک مسابقه برای یک برند ریمل برگزار کرد. مسابقه ای که 5 برنده قراره داشته باشه و هر برنده یک ست شامل 5 ریمل دریافت می کنه که تقریبا مصرف ریمل 1 سال هر فرد هست. شرایط شرکت در این مسابقه لایک کردن پست مسابقه در پیج صدف بیوتی، فالوکردن پیج ریمل مورد نظر و تگ کردن یکی از دوستانتون بود.

پست تبلیغ ریمل صدف بیوتی

شرایط مسابقه تقریبا مثل بقیه مسابقه هایی است که تو اینستاگرام توسط برندها برگزار میشه، اما نتایج به طرز خارق العاده عجیبه:

این پست تا این لحظه توانسته 412,040 لایک و 685,691 کامنت بگیره که با احتساب 1,592,233 فالوور صدف بیوتی نرخ انگیجمنت پست عدد بی نظیر 68.9% میشه.

قطعا افرادی هستند که ممکنه بیش از یک کامنت گذاشته باشند و این نرخ را بالا برده باشند (البته که در محاسبه نرخ مشارکت یا Engagement Rate این موضوع اهمیت چندانی ندارد)، با توجه به اینکه یک نفر بیشتر از یک بار نمی تواند در اینستاگرام پستی را لایک کند، تعداد کامنت ها را برابر با تعداد لایک ها در نظر می گیرم.

با این شرایط مجموع تعداد لایک و کامنت عدد 824,080 می شود که نرخ مشارکت برای این پست را به عدد 51.7% می رساند که با اینکه واقعی نیست، اما بازهم این نرخ برای اینفلوئنسری با نزدیک به 1.6 میلیون فالوور فوق العاده است.

نکته بسیار جالب توجهی که در مورد صدف بیوتی وجود دارد این است که نسبت به زمان انتشار اولیه این پست تا امروز، نزدیک به 500,000 فالوور جدید بدست آورده و این در حالی است که متوسط Engagement Rate کل صفحه صدف بیوتی نه تنها کاهش نداشته که به عدد 24.17% رسیده است.

منتظر نظرات شما در زیر همین پست در مورد صدف بیوتی و نحوه تعامل او با مخاطبانش هستم.

 

مصاحبه مجله اینترنتی منودلیار با صدف بیوتی

 

با کلیک روی ستاره ها همین پایین، به مطلب نمره بدید

۱۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • به نظر من در کنار ویژگیهای شخصیتی و رفتاری که از ما ایرانی ها ذکر کردین که درست و بجا هست، میشه به نوع تعامل و رفتار صدف با مخاطبینش هم اشاره کرد. وقتی با فالوورهای ایشون صحبت میکنیم اکثرا ذکر میکنن که صدف در اصطلاح خیلی خودشه و خودمونی رفتار میکنه. در فضایی که میبینیم نسبت به تبلیغات اینفلوئنسرها مردم خیلی واکنش مثبت و خوبی نشون نمیدن این نگاه به صدف بیوتی جالبه و فکر میکنم ایشون میتونه نمونه خوبی برای دیگرانی باشه که میخوان توی این فضا کار کنن.

  پاسخ
 • من صدف بیوتی رو به طور منظم دنبال می‌کنم،
  و بارها منو متعجب کرده به خاطر خفن بودنش،

  اگه بخوام فهرستی از عوامل رو برای این میزان اینگیجمنت بشمرم اینا رو می‌گم:
  موضوع کار صدف بیوتی:
  آرایش، یک موضوع همه‌گیر و جذاب.

  تخصص صدف بیوتی:
  سنگ‌بنای قدرت این آدم تخصصش هست، ویدیوهای آموزشی‌ای که می‌ذاره واقعا به دردبخور هستن و توش اطلاعات خیلی خوبی می‌ده. (برای ادیت ویدیوهاش هم خیلی زحمت می‌کشه، کمتر کسی رو دیدم که اینطوری باشه)

  شخصیت دوست‌داشتنی:
  صدف بیوتی بامزه است! از اون بامزگی‌هایی که توی خون آدم هست، شاید کسی بخواد اداش رو دربیاره ولی نمی‌تونه.

  شخصیت محکم:
  اون یه دختر ۲۸ ساله است، ولی به نظر می‌رسه خیلی عاقل هست و ثبات شخصیت زیادی داره و با اعتماد به نفس به توهین‌ها و نظرات مخالفش می‌خنده و گوش می‌ده.
  صدف بیوتی عیب‌های خودش رو دست می‌اندازه و با عیب‌های خودش راحته، چند درصد آدم‌ها اینطوری هستن؟
  یه بار توی یه استوری دور سیبیل‌های خودش خط کشید و گفت اینا رو به روم نیارین!
  یا همین اخیرا درباره‌ی اون ردی که بین ابروهاش هست صحبت می‌کرد، می‌گفت توی بچگی اینطوری شده و دوست نداره درستش کنه! به همین راحتی و به همین استحکام.

  شخصیت منصف!:
  من یه آدم مذهبی هستم، صدف بیوتی به افکار من احترام می‌ذاره، من هم برای این آدم احترام قائلم، یه نمونه‌اش: توی ماه رمضون یه رستوران رفت و گفت وقتی روز بشه عکسای غذا رو پاک می‌کنم، بعد که بهش گفتن پاک نکن، گفت باشه یه نظرسنجی می‌ذارم اگه بیشتری‌ها گفتن پاک نکن پاک نمی‌کنم.

  قدرت داستان‌گویی و زمینه‌سازی:
  خود صدف اصطلاح «سبزی پاک کردن» رو به کار می‌بره! اون می‌تونه یه اتفاق ساده رو خیلی جذاب و دوست‌داشتنی تعریف کنه، می‌تونه توی چندتا استوری حس تعلیق رو به وجود بیاره، و می‌تونه منِ مذهبی که برای کارم (تولید محتوا) دارم دنبالش می‌کنم رو به خنده بیاره!
  یه مثال برای این قضیه:
  یه بار برای سخنرانی برای یه همایش خفن دعوت شده بود،
  دو ماه قبلش آمد گفت دعوت شدم، سوال اصلی اینه که چی بپوشم!!!
  بعد کلی عکس گذاشت و نظرسنجی کرد که کدوم لباس بهتره،
  این دقیقا همون داستان‌گویی و زمینه‌سازی و «سبزی پاک کردن دور هم خانم‌ها» هست،
  این کارو خیلی خوب انجام می‌ده.

  تولید محتوای خیلی زیاد:
  این هوش و اعتماد به نفس و تخصص بهش این امکان رو می‌ده که محتوای خیلی زیاد جذابی درست کنه.
  چون چیزی برای پنهان کردن نداره وقتی از حمام میاد و حوله تنش کرده یه لایو می‌ذاره و یه محصول رو آنباکس می‌کنه. چند نفر دیگه می‌تونن اینقدر راحت محتوا تولید کنن؟

  و تیر خلاص قدرتمندی صدف بیوتی:
  استفاده نکردن از قدرت!:
  صدف بیوتی اینفلوئنسری هست که از اینفلوئنسی که داره استفاده نمی‌کنه!
  صدف بیوتی تقریبا هیچ تبلیغی نمی‌ره، درسته محصولات رو آنباکس می‌کنه ولی توی من این حس رو به وجود آورده که از صاحب محصول پول نمی‌گیره و این کار رو برای آموزش انجام می‌ده.
  کسی که از قدرتش استفاده نکنه و تماما اون قدرت رو به مخاطب برگردونه مستحق این هست که روز به روز قدرتش بیشتر بشه و بهش اعتماد بیشتری بکنیم و بیشتر درباره‌ش صحبت کنیم.

  ممنون که این پست خوب رو گذاشتین باعث شد چیزایی که تو گلوم مونده بود رو یه جا بگم. 🙂

  پاسخ
 • واقعا عالی بود?

  پاسخ
 • شهرزاد منصوری
  آذر ۱, ۱۳۹۷ ۶:۰۸ ق.ظ

  صدف بیوتی نموه ی بارز یه دختر موفقه و جوره دیگه ای آرایش و خودآرایی رو به مردم معرفی کرد به قول خودش اومد تا دخترا رو از آرایشای پلنگی نجات بده و به قولی این رسالتش بود
  منم تا چند وقت پیش فکر نمیکردم که برای تبلیغاتی که میکنه پول بگیره .. البته هنوز هم فکر میکنم برای آن باکسینگ هاش پول نمیگیره چون اگر محصول رو نپسنده و بد باشن از نظرش خیلی راحت میگه بد بود نخرینش
  اما اگه بخوام از رو سفرایی که میره و جاهایی که دعوت میشه بگم ، بله بنظر من پول میگیره زیادم میگیره که در عرض چند روز خودشو از کشور اروپایی به لوس آنجلس میرسونه و این اتفاق خیلی دیده میشه تو پیجش
  در کل من دوسش دارم و خیلی چیزا ازش یاد گرفتم
  آسیابش همه چی خورد میکنه ، حتی مذهبیام دوسش دارن چون برای روزای سوگواری و محرم هم به طرز خیلی محترمانه ویدئو میذاره که خیلیا رو جذب و البته خیلیا رو ارشاد میکنه
  و خیلی از این مذهبیای خشک که جز خودشون کسی رو قبول ندارن خیلی نظرشون راجع به آدمای شبیه صدف تغییر کرده از بس تو ویدئو هاش راحته و کاملا خودشه
  ایشالا موفق تر از این ها بشه جای یه دختر ایرانی در این عرصه خالی بود دست اینستاگرام درد نکنه که با اومدنش خلاقیت صدف و امثال صدف رو به جهان نشون داد .

  پاسخ
  • بهنام کشانی
   آذر ۱, ۱۳۹۷ ۶:۳۷ ق.ظ

   ممنون از کامنتی که گذاشتید.
   بله صحبت شما کاملا درسته.
   صدف بیوتی دختر بسیار باهوشی است و واقعا یکی از اینفلوئنسرهای فوق العاده در اینستاگرام محسوب میشه.
   صدف بیوتی بجز موارد آنباکس که به صورت هدیه براش ارسال میشه، بقیه تبلیغاتش پولی هست و درآمد بسیار بالایی هم داره که البته نوش جونش از نظر من، چون واقعا زحمت کشیده تا اینجا

   پاسخ
 • به نظر من ایشون یک آقا زاده و ساخته و پرداخته ارگان و نیروی دیگه ای هستن کسی نمیتونه تو یه کشور دیگه ۱.۵ میلیون فالوور داشته باشه اینهمه معروفیت کسب کنه و خیلی هم راحت بیاد و بره ایران و امریکا و در رفت و آمد باشه من مطمئنم پشت سر این قضیه صدف بیوتی داستانی وجود داره بخصوص اینکه ایشون هرگز عکس از پدرش نذاشته و عنوان میکنه که شاید خانوادم نخوان دیده بشن چطور خواهر مادر و همسرش رو معرفی کرد ولی آخرم پدرش رو نشون نداد؟؟؟!!

  پاسخ
 • من یکی از فالورای صدف بیوتی هستم وهمیشه استوری ها و پست هاشو دنبال میکنم و خیلیم لذت میبرم الان همه کامنتهای دوستان رو خوندم و البته موافق حرفاشون هستم ولی یک نکته رو هیچکی نگفت و اونم جوایزی که صدف برای فالووراش میذاره که من فک میکنم بیشترین دلیل فعالیت همه هست برای مثال وقتی صدف لایو میذاشت خیلی تعداد بالا میرفت نهایتا۱۵ هزار یام ۲۰ هزار ولی یبار اومد گفت ازین ببعد از لایو هم قرعه کشی میکنم لایوهای بعدش حتی به ۴۰هزار هم رسید! خب فالوررا هم بیشتر از ایران هستن وبا یک لایک این احتمال رو میدن حتی یه رژ هم برنده بشن و باهمدیگه سر وسایل آرایشی در رقابتن واینو صدف بیوتی خوب متوجه شده و روز به روز به مسابقه های قرعه کشیش اضافه میشه .یه سوال: اگه صدف مسابقه نداشت آیا بازم فالوراش همین تعداد بود؟ اونم جایی مثله ایران که تب وسایل های خارجی واصل بالا رفته ؟ چه بسا که مجانی هم باشه…

  پاسخ
 • با سلام بسیار مطلب جالبی بود راستش من هم برام این مسئله همیشه عجیب بوده که ایشون چطور ممکنه نرخ مشارکت پیجش از یک ستاره یا چهره جهانی بیشتر باشه !!! من فکر میکنم ایشون علاقه ی زیادی به خرید کامنت و لایک فیک در راستای دیده شدن خودشون دارن به عنوان یک میکاپارتیست جهانی و جزو برنامه هاشون هست این رویه و میتونم بگم همشون فیک هست وگرنه اصلا با عقل جور در نمیاد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست