10 گام برای آنکه چطور در اینستاگرام مسابقه برگزار کنیم + 10 ابزار برگزاری مسابقه اینستاگرامی

باوجود 400 میلیون کاربر فعال در هر ماه و بیش از 80 میلیون پست در روز، اینستاگرام جایگاه خود را به عنوان یک پلتفرم کارآمد برای برندها به اثبات رسانده است و برندها، با استفاده از آن، به امتیازهایی نظیر دسترسی به مخاطبان بیشتر و برقراری تعامل با ایشان دست یافته اند.

اما یادگیری روش اجرای مسابقه اینستاگرامی موفق، با پیچیدگی های خاص خود همراه است. مطمئناً، مسابقات اینستاگرامی، یک استراتژی موفق برای برقراری تعامل و ارتباط با مخاطب به شمار می آیند؛ این مسابقات معمولاً با استناد به محتواهای تولیدی کاربران برگزار میشوند و برگزارکننده ی مسابقه، تعهد خاصی نسبت به خدمات رسانی به شرکت کننده ها ندارد. اما از کجا باید شروع کرد؟ و چطور میتوان مطمئن شد که تمام اصول و نکات، در مسابقه رعایت شده اند؟

برای آنکه شما را در مسیر طراحی و اجرای یک مسابقه‌ اینستاگرامی موفق یاری کنیم، یک فهرست از مراحل و گام های ضروری جهت برنامه ریزی برای یک مسابقه ی پرطرفدار در این پلتفرم برایتان آماده کرده ایم. ما تمام اصول پایه را تحت پوشش قرار داده ایم، از تعریف هدف تا نظارت بر پاسخ های شرکت کننده ها! بعلاوه، تعدادی مثال و مصداق نیز جهت شفاف سازی توضیحات مطرح کرده ایم.

در پایان 10 ابزار که می تواند برای برگزاری یک مسابقه در اینستاگرام به شما کمک کند را آورده ایم.

امیدواریم با استفاده از نکات ارائه شده در این مطلب، بهترین نتایج را از برگزاری مسابقه اینستاگرامی برای برند خود کسب کنید.

در صورتی که قصد کسب بهترین نتایج را اینستاگرام را دارید، اینستاگرام را به صورت اصولی از صفر تا صد در پست آموزش جامع بازاریابی اینستاگرام یاد بگیرید.

چطور یک مسابقه اینستاگرامی راه اندازی کنیم: راهنمای ده مرحله ای!

1) برای اهدف و مقاصد، برنامه ریزی کنید.

پیش از آنکه به فرآیند طراحی و اجرای مسابقه اینستاگرامی وارد شوید، باید در وهله‌ی نخست برای آن برنامه ریزی کنید. کلید موفقیت در اجرای یک مسابقه اینستاگرامی، تعریف هدف است! هدف شما باید با علایق و رفتارهای مخاطبان هدف‌تان هم راستا باشد.

تفاوتی نمیکند که به دنبال ارتقای کیفیت حضور خود در اینستاگرام هستید یا قصد دارید تعداد فالوئرهایتان را افزایش دهید؛ در هر صورت، باید یک هدف و مقصود نهایی برای خود تعیین کنید که معیار سنجش موفقیت شما در پایان باشد.

برای آنکه حوزه ی تمرکز خود را محدودتر کنید، باید مخاطبان هدف خود را شناسایی نمایید: مخاطبان هدف شما، کدام پست های صفحه ی شما را دوست دارند؟ آنها، چه پست هایی در صفحه‌ی خودشان منتشر میکنند؟ رفتار آنها در فضای اینستاگرام چگونه است؟ اگر قصد جلب مشارکت مخاطبان خود را دارید، باید اهداف و مقاصد خود را حول محتواهایی که مورد علاقه ی مخاطبانتان هستند، تنظیم کنید.

یک چارچوب زمانی و بودجه ای برای مسابقه‌ی خود تعریف کنید؛ زیرا تعیین و تعریف این جزئیات به شما کمک میکند تا یک مسابقه ی مؤثرتر و کارآمدتر بسازید.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
چگونه در اینستاگرام مشتریان بالقوه پیدا کنیم؟

 

2) روش ورود شرکت کننده ها به مسابقه را تعیین کنید.

باوجودآنکه مؤثرترین و پرطرفدارترین مسابقه های اینستاگرام، مسابقه هایی هستند که بر مبنای عکس های ارسالی از مخاطبان برگزار میشوند، اما روش ها و فُرم های دیگری نیز برای برگزاری مسابقات وجود دارند. به همین دلیل، باید برای مخاطب انگیزه ای بسازید که او را به ورود به مسابقه ترغیب کند.

در ادامه، ایده هایی برای تعریف نحوه ی ورود شرکت کننده ها به مسابقه معرفی میکنیم:

 • از مخاطبان بخواهید که یک تصویر یا ویدئو را به همراه یک هشتگ و یک تِم خاص، در اینستاگرام منتشر کنند.
 • از مخاطبان خود بخواهید که فقط شما را فالو کنند یا علاوه بر فالو کردن شما، یک پست خاص نیز در صفحه‌شان منتشر کنند.
 • از مخاطبان خود بخواهید که برند شما را در پست‌شان تگ کنند.
 • از مخاطبان خود بخواهید که یکی از پست های شما را لایک کنند یا برای آن کامنت بنویسند.
 • دوستان خود را در کامنت یکی از پست ها منشن کنند.

شما حتماً باید شرایط و راهنمای ورود به مسابقه را برای شرکت کننده ها توضیح دهید و با استفاده از موارد تبلیغاتی، آنها را به سمع و نظر مخاطبان برسانید. گاهی از اوقات، مسابقه ی شما بر مبنای یک هشتگ طراحی میشود که اصلاً نام برند شما در آن هشتگ نیست. اگر هدف شما این است که مخاطب، نام برندتان را در تصویر یا پست خود درج کند، باید این قضیه را صراحتاً برای ایشان توضیح دهید.

مسابقه اینستاگرامی

3) هشتگ مناسب را پیدا کنید.

یک هشتگ خوب، کلید کسب موفقیت در اجرای مسابقه های اینستاگرامی است. اگر یک هشتگ مناسب نداشته باشید، هیچ لینک و پیوندی میان مسابقه و محتواهای تولیدشده توسط کاربران یا شما پیدا نخواهد شد. به بیان دیگر، هشتگ ها به عنوان یک مکانیسم برای به اشتراک گذاری و ترغیب مخاطب به شرکت در مسابقه ها عمل میکنند که باعث افزایش اعتبار و همچنین شناخته شدن برند و یا مسابقه میشوند.

اما یک مشکل بزرگ پیش روی ماست: ساخت یک هشتگ عالی و بی نقص، اصلاً ساده نیست. اگر مسابقه اینستاگرامی شما محدودیت زمانی دارد (البته که تمام مسابقه ها باید داشته باشند)، باید یک هشتگ پیدا کنید که بعداً قصد استفاده ی مکرّر و چندباره از آن را نداشته باشید. شایان ذکر است که هر روز تعداد بسیار بسیار زیادی هشتگ ساخته میشوند و پیدا کردن یک هشتگ مناسب و منحصربفرد تبدیل به امری دشوار و پیچیده شده است.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
هشتگ های ممنوعه اینستاگرام یا Instagram banned hashtags چیست و چه اهمیتی دارد؟ + دانلود

برای آنکه بتوانید بهترین هشتگ را پیدا کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • اختصار: هشتگ انتخابی شما باید به یاد و ذهن مخاطب بماند. هرچه هشتگ خواناتر و قابل شناسایی تر باشد، تناسب آن با مسابقه بیشتر است.
 • ارتباط و تناسب: هشتگ انتخابی شما باید صراحتاً با نام برند، محصول یا خدمات شما مرتبط و متناسب باشد. اگر یک هشتگ متداول و پرطرفدار مثل #نوستالژی را انتخاب کنید، احتمالاً به سختی خواهید توانست که مخاطبان هدف و شرکت کننده‌های خودتان را از میان سیل عظیم جمعیت طرفدار این هشتگ شناسایی کنید.
 • به یاد سپاری: کاربران، احتمالاً پیش از انتشار محتوا، تبلیغات مربوط به مسابقه را می بینند. این بدان معناست که هشتگ انتخابی شما باید به قدری به یاد ماندنی باشد که در ذهن مخاطب باقی بماند و بعدها، ایشان با استناد به حافظه‌ی خود مسابقه ی شما را به یاد آورند و در آن شرکت کنند. یک هشتگ جالب طراحی کنید که جستجو و نوشتن آن ساده باشد. از صورت های املایی عجیب و غریب و کلمات گیج کننده استفاده نکنید.
 • فراگیری: به مخاطبان خود فکر کنید. آیا همه به یک زبان صحبت میکنند یا از کلمات یکسان استفاده می نمایند؟ اگر مخاطبان شما بین المللی و از کشورهای مختلف هستند، در زمان استفاده از اصطلاحات عامیانه یا عبارت های فرهنگ وابسته احتیاط کنید؛ زیرا این اصطلاحات و عبارات، مخاطبان فرهنگ های دیگر را گیج و آشفته میکنند.
 • ندرت: پیش از انتخاب هشتگ، جستجو انجام دهید. آیا هشتگ ایده آل شما توسط تعداد زیادی از کاربران دیگر و بنا به اهداف و مقاصد دیگر مورد استفاده قرار گرفته است؟ اگر چنین است، باید یک هشتگ دیگر برای خود انتخاب کنید.

مثالی از یک مسابقه اینستاگرامی با هشتگ عالی:

چند ماه قبل در سال جاری، شرکت Mint.com که یک شرکت مدیریت مالی و بودجه ی خصوصی است، مسابقه ای با هشتگ #MyMintMoment برگزار کرد.

هشتگ مسابقه اینستاگرامی

این مسابقه، بنا به دلایل مختلف ساختار بسیار ایده آل و مطلوبی پیدا کرد که یکی از آن دلایل، هشتگ مناسب بود! هشتگ #MyMintMoment، یک هشتگ ساده، کوتاه و به یاد ماندنی است و مخاطب، معنی آن را به سادگی درک میکند. نام برند در هشتگ ذکر شده و تم آن نیز کاملاً مشخص است.

هدف از اجرای مسابقه آن بود که مخاطب ها، یک پست درباره ی آرزوهایی که برای آن سرمایه گذاری میکنند، بنویسند. شرکت کننده ها تصویرهای مختلفی از تتو، مسافرت، مراسم عروسی، بچه، ماشین و بسیاری آرزوی دیگر منتشر کردند.

مسابقه در اینستاگرام

این مثال، نه تنها شاهدی بر کارآمدی هشتگ های مناسب است؛ بلکه تأثیر محتواهای تولیدی کاربران بر پیشبرد اهداف و مقاصد بازاریابی را نیز نشان میدهد. شرکت مینت از مخاطبان خود خواسته بود که درباره ی آرزوهایی که برای آنها سرمایه گذاری میکنند، پست بنویسند. آن شرکت، با استناد به این ایده توانست اطلاعات ارزشمندی درباره ی علاقمندی ها و انگیزه های مخاطبان برای استفاده از خدمات آن شرکت به دست آورد؛ درست است؟

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
هشتگ اینستاگرام: آموزش کامل برای نتیجه گرفتن از هشتگ ها

4) یک تم یا موضوع صریح و شفاف تعریف کنید.

از آنجاییکه اکثر مسابقه های اینستاگرامی مبتنی بر محتواهای تولیدشده توسط کاربران هستند، شما حتماً باید یک تم یا موضوع انتخاب کنید تا مخاطبان یا شرکت کننده ها، تصاویر و ویدئوهایی با همان موضوع برایتان بفرستند.

در شرایط ایده آل، تم یا موضوع شما باید با بازار، محصول یا خدمات‌تان تناسب داشته باشد. البته شما میتوانید از مناسبت های مختلف مثل تعطیلات، فصل ها و رویدادهای بزرگ نیز به عنوان موضوع عکس یا متن استفاده کنید.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
با این 6 گام استاد اینستاگرام برای کسب و کار خود شوید!

مثال موفق از یک مسابقه در اینستاگرام با تم مشخص:

تابستان گذشته، دی مگزین، یک مجله ی سبک زندگی و شهرنشینی که در دالاس مشغول به فعالیت است، از گرمای تابستانی دالاس به عنوان یک سوژه برای اجرای مسابقه ای هیجان انگیز با هشتگ #StayCoolDallas استفاده کرد. در این مسابقه، از شرکت کننده ها خواسته شد تا تصاویری از راهکارهای خود برای خنک ماندن در گرمای شهر دالاس ارسال کنند. شرکت کننده ها، تصاویری از صرف نوشیدنی های خنک در بارها و رستوران های مورد علاقه‌شان و همچنین تفریحات تابستانی مهیج ارسال کرده بودند.

مسابقه در اینستاگرام با تم

این مسابقه و هشتگ، کارکرد بسیار ارزشمند و قابل ملاحظه ای داشت؛ زیرا کلمه ی “cool” در هشتگ، یک معنای دوپهلو را به مخاطب القا میکرد. در نهایت، شرکت کننده ها از فضای کافی برای نمایش خلاقیت های خود برخوردار بودند.

باوجود اینکه آن هشتگ چندان با نام برند ارتباط نداشت، اما تم یا موضوع مسابقه تا حد زیادی با حوزه ی فعالیت برند و شهر دالاس در ارتباط و تناسب بود. و در پایان مسابقه، برند مذکور توانست یک منبع عظیم از سوژه ها برای فعالیت های آتی خود به دست آورد.

5) درباره ی نحوه ی انتخاب برنده ها تصمیم بگیرید.

یکی از بخش های مهم مسابقه های ایده آل آن است که به مخاطبان خود درباره‌ی نحوه‌ی انتخاب برنده ها اطلاع رسانی کنید. در اکثر مسابقات، برنده ها به دو طریق انتخاب میشوند: رأی گیری و انتخاب هیئت داوری. در ادامه کارکرد هرکدام از این دو روش را بررسی میکنیم.

رأی گیری

یکی از راه های عالی برای افزایش هیجان و شور به مسابقه، آن است که شرکت کننده ها را ترغیب به رقابت بر سر دریافت بیشترین لایک کنید. اگر ارزش جایزه ی شما به قدر کافی بالا باشد، شرکت کننده ها پست های خود را با دوستانشان در کانال های مختلف به اشتراک میگذارند تا بیشترین لایک را دریافت کنند.

این استراتژی، امکان دسترسی به مخاطبان را به حداکثر میرساند. در عین حال، استراتژی مذکور نقش به سزایی در افزایش کیفیت مسابقه خواهد داشت؛ البته شما باید حواستان به این موضوع باشد که برخی از شرکت کننده ها ممکن است برای دریافت لایک، از ربات های لایک (Like bots) استفاده کنند تا لایک تقلبی دریافت کنند. برای جلوگیری از وقوع چنین پیشامدهایی، باید قواعد و قانون های خاصی تعریف کنید.

هیئت داوری

روش استفاده از هیئت داوری برای تصمیم گیری درباره ی برنده، یک روش باکیفیت و منصفانه است. طی این روش، شما یک گروه از متخصصان را برای تصمیم گیری درباره ی برنده انتخاب میکنید. در این صورت، صرفاً بر سیستم رأی گیری متکی نخواهید بود.

هرکدام از دو روش بالا، نقاط قوت و ضعف مختص به خود را دارند؛ اما صرف نظر از نوع انتخاب برنده، شما باید روش انتخاب را به شرکت کننده ها توضیح دهید. بسیاری از برندها، از روش های ترکیبی استفاده میکنند و ترکیبی از سیستم رأی گیری و هیئت داوری را برای انتخاب برنده به کار میگیرند.

6) یک جایزه ی مناسب انتخاب کنید.

در زمان انتخاب جایزه برای برنده ی مسابقه، باید مشخصات و ویژگی های مخاطبان هدف و همچنین محدودیت های مالی و بودجه ای‌تان را در نظر بگیرید. بعلاوه، هدفتان را نیز برحسب اهمیت ارزش گذاری کنید.

به یاد داشته باشید که درخواست شما از مخاطب برای شرکت در مسابقه، بدان معناست که از ایشان خواسته اید که در جهت ارتقای وجهه ی برندتان یک کار انجام دهند. بنابراین، ارزش جایزه ی شما باید به اندازه ای باشد که هزینه و انرژی شرکت کننده برای شرکت در مسابقه را جبران کند. شاید یک تی شرت رایگان، جایزه‌ی چندان ارزشمندی نباشد که مخاطبان، بخاطر آن در مسابقه ای شرکت کنند؛ اما قطعاً یک سفر رایگان ارزش شرکت در مسابقه را خواهد داشت.

جایزه‌ی مسابقه باید با علاقمندی و رفتار مخاطبان هدف شما تناسب داشته باشد. از خودتان بپرسید: مخاطب هدف من به چه جایزه ای علاقمند است؟ اگر از محدودیت بودجه صرف نظر کنیم، تعداد پاسخ های شما به این پرسش بسیار زیاد خواهد بود. مطمئناً، همه‌ی شرکت کننده ها به یک سفر رایگان علاقمند هستند؛ اما نکته‌ی اصلی این نیست. شما باید جایزه ای را انتخاب کنید که در عین ارزشمندی، با برند شما تناسب داشته باشد.

کارت هدیه، خدمات رایگان، کوپن تخفیف، جایزه‌ی تبلیغاتی و بسته های کالای رایگان، از رایج ترین جایزه هایی هستند که برندها به برنده های مسابقه های خود اعطا میکنند. اما ما همیشه باید به دنبال خلاقیت باشیم.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
چگونه پروفایل اینستاگرام خود را برای کسب و کارمان بهینه سازی کنیم؟

مثالی از یک مسابقه اینستاگرامی با جایزه خلاقانه:

یکی از مثال های جالب درباره ی جایزه ی مسابقه، مسابقه ی طراحی واقعی تصویر از برند اسپری  (Sperry) بوده است. این برند، از شرکت کننده ها خواست که تصاویر “حماسی”ای پست کنند که بازنمون ادیسه باشد.

شرکت کننده ها نیز انواع و اقسام تصاویر (عکس از طبیعت، هنرهای رنگی، افراد واقعی و …) را منتشر کردند تا برمبنای خلاقیت شان و تعداد لایک هایی که دریافت میکنند، مورد قضاوت و داوری قرار بگیرند.

برنده ی منتخب، یک جفت کفش خاص با حال و هوا و مشخصات تصویر ارسالی خود دریافت کرد. صحبت از خلاقیت از اعطای جایزه به میان آمد. پُر واضح است که این مثال، شاهدی بارز از طریق استفاده ی برندهای از مسابقات برای دریافت ایده های مختلف جهت توسعه ی محصول و خدمات بوده است.

7) شرایط و مقررات مسابقه در اینستاگرام را تعریف کنید.

به یاد داشته باشید که زمانی که یک مسابقه اینستاگرامی با جایزه طراحی میکنید، باید از دستورالعمل ها و قواعد حقوقی و قانونی پیروی کنید. حسب محل زندگی و نوع شرکت کنندگان مسابقه، این قوانین و مقررات تفاوت میکنند. بنابراین، برای آگاهی از شرایط و ضوابط، با یک وکیل صحبت کنید. تدوین شرایط و قوانین، یک ضرورت است.

برخی از رایج ترین مقررات مورد استناد در مسابقات عبارتند از:

 • نام برند و جزئیات مربوط به مخاطبان آن
 • تاریخ برگزاری مسابقه
 • قواعد مربوط به نوع شرکت کننده ها (حسب سن و محدودیت های شغلی)
 • دستورالعمل چگونگی ورود به مسابقه اینستاگرامی
 • دستورالعمل چگونگی انتخاب برنده
 • تاریخ و نحوه ی اعلام برنده
 • مدت زمان انتظار برای دریافت پاسخ از برنده و اقدام ایشان برای دریافت جایزه
 • مشخصات جایزه (تعداد جایزه ها، توصیف مشخصات جایزه ها و هرگونه هشدار درباره ی نحوه ی استفاده از آن)
 • جزئیات مربوط به نحوه ی تحویل جایزه
 • شما باید اعلام کنید که تبلیغات شما با همکاری، پشتیبانی یا نظارت اینستاگرام یا دیگر رسانه های اجتماعی ارائه نمی شوند.

نکته: دستورالعمل های تبلیغ در اینستاگرام را بخوانید و قواعد مسابقه‌تان را بر آن مبنا تنظیم کنید.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
14 روش برای غلبه بر الگوریتم اینستاگرام

8) دیوانه وار تبلیغ کنید.

حال که یک برنامه ی مدون و خوش ساخت برای اجرای مسابقه در اختیار دارید، زمان آن رسیده که مسابقه‌تان را تبلیغ کنید.

بهترین مکان برای تبلیغ مسابقه اینستاگرامی تان کجاست؟ گزینه های بی شماری پیش روی شما هستند. اما در ادامه، چند ایده برای انتخاب محل تبلیغ به شما معرفی میکنیم.

 • بلاگ: در سایت خود یک پست بنویسید و جزئیات مربوط به مسابقه اینستاگرامی خود را در آن درج کنید؛ و از آن، به عنوان یک لینک برای صفحه ی اصلی مسابقه‌تان استفاده نمایید.

تبلیغ مسابقه اینستاگرام در بلاگ

 • شبکه های اجتماعی: چه محلی بهتر از شبکه های اجتماعی برای راه اندازی یک مسابقه ی اینترنتی وجود دارد؟ یک لینک کوتاه در قسمت بیوگرافی پروفایل خود درج کنید که فالوئرها را به مسابقه هدایت کند؛ در پست های تبلیغاتی نیز به آن لینک اشاره کنید.

 

 • ایمیل: مشترکان پیام های الکترونیک را از طریق یک ایمیل دوستانه و کوتاه از مسابقه باخبر کنید.

 

تبلیغ مسابقه اینستاگرام در ایمیل

 • دیگر صفحات مرتبط: اگر صفحاتی وجود دارند که با محتوای شما مرتبط هستند، برای مسابقه خود در آن ها تبلیغات کنید.
 • اینفلوئنسر مارکتینگ: اگر مسابقه اینستاگرامی شما به قدری بزرگ است که نتایج عالی برای شما به همراه خواهد داشت، از اینفلوئنسرهای مرتبط با برند خود بخواهید که آن را تبلیغ کنند.

 

تبلیغ مسابقه اینستاگرامی به وسیله اینفلوئنسر

 • منشن کردن دوستان: از فالوورهایتان بخواهید با منشن کردن دوستانشان در پست مسابقه، آن ها را نیز به مسابقه اینستاگرامی که برگزار کرده اید، دعوت کنند.
مقاله مرتبط را از دست ندهید:
اینفلوئنسر مارکتینگ در شبکه های اجتماعی صفر تا صد

9) بر تصاویر، ویدئوها و متن های ارسالی شرکت کننده ها نظارت کنید.

نظارت بر اقدامات تبلیغاتی و سطح مشارکت مخاطبان در طی مسابقه، از مؤلفه‌های ضروری برای دستیابی به اهداف و خلق یک برنامه و طرح کارآمد برای اجرای مسابقه است.

شما باید متریک های موردنظر خود برای استفاده در مسابقه اینستاگرامی خود را شناسایی کرده و آنها را پیگیری کنید. در ادامه، برخی از متریک های مهم را معرفی میکنیم:

 • تعداد محتواهای ارسالی: تعداد کل پست هایی که برحسب شرایط و مقررات مسابقه، برای شما تولید شده اند.
 • تعداد لایک ها به ازای پست های ارسالی: اگر برنده برحسب تعداد آراء انتخاب شود، این متریک به شما کمک میکند تا برنده ی احتمالی را پیش بینی کنید.
 • تعداد شرکت کننده ها: اگر کاربران بتوانند بیش از یک محتوا را ارسال کنند، چطور متوجه خواهید شد که چه تعداد شرکت کننده در مسابقه ی شما حضور دارند؟
 • شرکت کننده های برتر: چه کسی بیشترین محتواها را در طول مسابقه بارگذاری کرده است؟ این متریک به شما کمک میکند تا بزرگترین طرفداران خود را بشناسید.
 • تعداد کل لایک ها: منظور، تعداد کل نفراتی‌ست که تمام پست ها و محتواهای ارسالی برای مسابقه را لایک کرده اند.
 • تعداد کل مخاطبان: منظور، تعداد فالوئرهای شرکت کننده ها در زمان ارسال محتوا است.
 • رشد فالوئر در طی مسابقه: منظور، میزان افزایش فالوئرها در طول دوران برگزاری مسابقه است.

اگر مخاطبان کنونی شما اندک هستند و شما انتظار دارید که کمتر از 30 محتوای ارسالی از سوی مخاطبان به شما ارائه شود، باید به صورت دستی به مسابقه و متریک ها نظارت کنید. بدین منظور، یک نفر را مسئول پیگیری تعداد ارسالی ها در هر روز کنید. در پایان مسابقه، یک نفر محتواهای ارسالی را بررسی میکند و نتایج را نوشته و گزارش خواهد کرد.

به منظور اعمال نظارت این چنین بر روند مسابقه، از ابزارهایی مثل تگ بورد (Tagboard) یا گوگل الرتز (Google Alerts) استفاده کنید تا متوجه شوید که چه زمانی، هشتگ موردنظر شما در فضای آنلاین ذکر شده است.

اما اگر انتظار دارید که بیش از 30 محتوای ارسالی از مخاطبان به شما برسد، نظارت بر روند مسابقه دشوارتر خواهد بود. در چنین شرایطی، از ابزارهای مختص اینستاگرام مثل آیکونواسکوئر (Iconosquare) استفاده کنید.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
تحلیل و آنالیز اینستاگرام: راهنمای جامع متریک‌ها، Insights، نکات و ابزارها

10) پس از مسابقه همچنان به پیگیری امور ادامه دهید.

پس از آنکه مسابقه به پایان رسید، نباید قانون ها و قاعده هایی را که در ابتدا تنظیم کرده بودید، فراموش کنید. در زمان بازبینی محتواهای ارسالی کاربران، شرایط و ضوابط مسابقه را به یاد داشته باشید تا روال ارزیابی را کاملاً منصفانه پیاده کنید.

مجدداً، باید به اهمیت تنظیم و تدوین قواعد و شرایط برای مسابقه اینستاگرامی اشاره و تأکید کنیم؛ زیرا این قانون ها، به مثابه یک طرح مستند برای انتخاب برنده، برقراری تماس با ایشان و اعطای جایزه عمل میکنند.

پس از آنکه برنده را شناسایی و انتخاب کردید، نام ایشان را بصورت عمومی اعلام کنید.

در صورتیکه که امکان دارد با استفاده از قابلیت لایو اینستاگرام، روند انتخاب برنده را به صورت لایو برگزار کنید.

مقاله مرتبط را از دست ندهید:
چگونه از لایو چت اینستاگرام در کسب و کار استفاده کنیم؟

 

10 ابزار برتر برای برگزاری مسابقه در شبکه های اجتماعی

در بخش قبلی به اهمیت و نحوه برگزاری مسابقه در ایسنتاگرام پرداختیم. در ادامه، ده مورد از بهترین ابزارها برای برگزاری مسابقات در شبکه های اجتماعی را به شما معرفی میکنم.

این ابزارها برای برگزاری مسابقه در اکثر شبکه های اجتماعی است . منحصر به اینستاگرام نمی شود.

 1. ووباکس (WOOBOX)

woobox، ابزاری برای ساخت تمام انواع کمپین های بازاریابی است؛ این ابزار نه تنها برای طراحی و اجرای مسابقه در شبکه های اجتماعی کاربرد دارد، بلکه برای نظرسنجی، بازی های تعاملی، صفحات لندینگ و خلق فرصت فروش نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

با استفاده از ووباکس، شما میتوانید انواع مختلف مسابقات را برای توییتر، فیسبوک، پینترست، اینستاگرام، یوتیوب و تامبلر بسازید. مثلاً:

 • جایزه: یک انگیزه ی عالی و جذاب طراحی کنید؛ یک فُرم ورودی (که سفارشی ساز باشد) بسازید تا بتوانید داده های مربوط به شرکت کننده ها را گردآوری نمایید؛ برای کسانی که دوستانشان را به شرکت در مسابقه دعوت میکنند، جایزه در نظر بگیرید؛ و در نهایت، به این ابزار اجازه دهید که خودش برنده را مشخص کند. انواع مختلفی از مسابقات تبلیغاتی با جایزه وجود دارند که با استفاده از این ابزار می توانید آنها را بسازید و اجرا کنید؛ مثل “شرط بندی” و “برنده ی فوری”.
 • مسابقه‌ی تصویر، ویدئو و هشتگ: مسابقه ای طراحی کنید که با استناد به محتواهای تولیدشده توسط کاربران برگزار شود؛ بدین ترتیب، مخاطبان شما مشارکت بیشتری در این فرآیند خواهند داشت. علاوه بر این، شما میتوانید از تکنیک رأی گیری نیز استفاده کنید تا مشارکت را بیش از پیش افزایش دهید.

کمپین های بازاریابی ای که با استفاده از ووباکس ساخته میشوند، متعاقباً میتوانند در تمام انواع پلتفرم ها (به غیر از شبکه های اجتماعی)، مثل بلاگ یا وبسایت، موبایل، پاپ آپ ها یا در صفحات لندینگ به اشتراک گذاشته شوند.

 1. ویش پوند (WISHPOND)

wishpond، همانند ووباکس، مجموعه ای از انواع ابزارهای بازاریابی مختلف را در اختیار میگذارد: صفحات لندینگ، پاپ آپ ها و فرم ها، ویژگی های اتوماسیون بازاریابی و البته، مسابقات و تبلیغات برای جلب مشارکت طرفداران.

اکثر ابزارهای مسابقه ای که در ویش پوند طراحی شده اند، مختص به فیسبوک هستند؛ اما شما میتوانید از این برنامه برای ساخت مسابقه های هشتگ در اینستاگرام و همچنین مسابقات مختلف در پینترست استفاده کنید.

در فیسبوک، انواع مسابقات زیر را میتوانید بسازید:

 • شرط بندی
 • مسابقه ی تصویر و ویدئو
 • مسابقه ی متن نویسی
 • کوپن
 • مسابقه ی نظرسنجی
 • مسابقه ی کپشن برای تصویر
 • تبلیغات از طریق طرفداران

متعاقباً شما میتوانید فرم های مسابقه را سفارشی سازی کنید؛ یک دکمه ی رأی گیری بسازید تا پیام های الکترونیکی ارسال شده از سوی شرکت کننده ها را دریافت کنید؛ برای تبلیغ کنندگان برندتان جایزه درنظر بگیرید؛ و حتی یک دکمه‌ی فیسبوک لایک (Facebook Like) در قالب پاپ آپ یا درگاه فالو (دنبال کردن) توییتر نیز بسازید تا تعداد فالوئرها یا طرفداران خود را افزایش دهید.

 

 1. شُرت استک (SHORTSTACK)

shortstack، یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی برای طراحی و اجرای مسابقات شبکه های اجتماعی، صفحات لندینگ و فرم ها میباشد. شما میتوانید شرت استک را برای پلتفرم های مختلف مثل توییتر، اینستاگرام و فیسبوک به کار ببرید و تمام انواع مسابقات را بسازید:

 • توییتر: ارسال فرم یا هشتگ و به اشتراک گذاری لینک برای هدایت کاربران به صفحه ی اصلی مسابقه
 • اینستاگرام: ساخت محتواهای تولید شده توسط کاربر و تأمین امکان ارسال از طریق هشتگ یا فرم
 • فیسبوک: انتشار مسابقه بصورت مستقیم در صفحه ی فیسبوک و اضافه کردن دکمه های به اشتراک گذاری برای مسابقه ها

تمام مسابقه هایی که در شرت استک ساخته میشوند، در قالب صفحات لندینگ نیز میتوانند انتشار یابند؛ یا اینکه در وبسایت یا بلاگ نشر داده شوند.

 1. اگوراپالس (AGORAPULSE)

باوجود آنکه AGORAPULSE اساساً یک ابزار مدیریت رسانه ی اجتماعی است، اما امکان میزبانی از نرم افزارهای ساخت مسابقه در فیسبوک را نیز دارد و به شما کمک میکند تا به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید؛ مشارکت بیشتری را جلب نمایید؛ و فرصت فروش برای خود بیافرینید. انواع مختلفی از مسابقات در اگوراپالس طراحی شده اند که از میان آنها میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کوییز در فیسبوک: پرسش های موردنظرتان را طراحی کرده و طی چند دقیقه ی کوتاه، یک کوییز بسازید. شما متعاقباً میتوانید امتیازها را برحسب پاسخ های صحیح، زمان پاسخگویی و یا تعداد دعوت از دوستان محاسبه کنید. اگر شرکت کننده ها، دوستان خود را نیز به صفحه ی شما دعوت کنند، امتیاز بیشتری به دست می آورند؛ بعلاوه، شما میتوانید دسترسی به کوییز را حسب سن و کشور محل زندگی، محدود کنید و صرفاً مخاطبان هدفتان را به کوییز راه دهید.
 • مسابقه ی تصویر در فیسبوک: از یکی از 15 قالب آماده ی مختلف برای ساخت یک مسابقه ی عکس استفاده کنید؛ گزینه ی به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را فعال کنید؛ و به طرفداران و فالوئرهای خود امکان دهید که بهترین تصاویر خود را با عناوین و توصیفات مناسب به انتشار برسانند.
 • شرط بندی: انتخاب کنید که هر چند وقت یکبار میخواهید برنده انتخاب شود؛ بصورت اتوماتیک نام برنده ها را پست کنید و یک فن گِیت نیز بسازید.
 • برنده ی فوری در فیسبوک: در مسابقه های “برنده ی فوری”، شرکت کننده فوراً پس از شرکت در مسابقه متوجه میشوند که برنده شده اند یا نه.
 • مسابقه ی رأی طرفداران: به طرفداران خود امکان دهید که مشارکت بیشتری در صفحه ی شما داشته باشند و درباره ی … هر آنچه شما تعیین میکنید، نظرشان را بنویسند.
 • کوپن در فیسبوک: کمپین های کوپن طراحی کنید و ببینید چه کسی کوپن ها را دانلود و استفاده میکند.
 1. هیو (HEYO)

heyo، ابزاری برای ساخت مسابقه هایی است که امکان به اشتراک گذاری آنها در هرکجا در محیط وب وجود دارد؛ مثلاً شما میتوانید این مسابقات را در وبسایت/ بلاگ، موبایل یا شبکه های اجتماعی مختلف مثل توییتر، فیسبوک یا اینستاگرام به انتشار برسانید. از قالب های آماده ی این برنامه برای ساخت مسابقه های بهینه برای دستگاه های مختلف استفاده کنید و یک گزینه ی به اشتراک گذاری نیز برای مسابقه ی خود تعبیه کنید.

شما میتوانید از هیو برای ساخت تمام انواع مسابقات مختلف استفاده کنید؛ مثل:

 • مسابقه های تصویر و ویدئو: از کاربران بخواهید که عکس ها و ویدئوهای خود را برایتان ارسال کنند.
 • مسابقه ی متن نویسی: اگر مخاطبان شما واقعاً میخواهند خودی نشان بدهند، از آنها بخواهید که با متون و محتواهای تولیدی خود در مسابقه شرکت کرده و شانس برنده شدن به دست آورند.
 • شرط بندی: مسابقه های شرط بندی را در پلتفرم های مختلف به انتشار برسانید و منتظر جذب مشتریان احتمالی بمانید. شما میتوانید برند را به صورت تصادفی انتخاب کنید؛ از شرکت کننده ها بخواهید که دوستانشان را به صفحه ی شما دعوت کنند؛ مسابقه هایی با برنده ی فوری برگزار کنید؛ یا شرط بندی با عکس یا مسابقه ی توییتری به راه بیاندازید.
 1. رافل کوپتر ( RAFFLECOPTER)

رافل کوپتر مشخصاً بر یک حوزه متمرکز است: به شما کمک میکند که بهترین و پرطرفدارترین مسابقه های تبلیغاتی جایزه دار را بسازید. استفاده از این ابزار بسیار ساده است و اساساً، تنها کاری که شما باید انجام دهید، انتخاب جایزه ی نهایی ست. روش ورود شرکت کننده به مسابقه را به گونه ای انتخاب کنید که بیشترین تعداد مخاطبان هدف و مشتریان احتمالی در میان شرکت کنندگان وجود داشته باشند؛ سپس، کافی ست منتظر بمانید و شاهد جذب طرفداران تازه به صفحه ی خود باشید. بعلاوه، به جای منتظر ماندن میتوانید مسابقه ی خود را تبلیغ کنید و مخاطبان بیشتری را به آن جذب نمایید!

Rafflecopter، قابلیت سازگاری با دیگر شبکه های اجتماعی (مثل پینترست و توییتر) را دارد؛ به گونه ای که شما به سادگی میتوانید مسابقه ی خود را در رسانه های اجتماعی دیگر تبلیغ کنید و همچنین آن را با تمام ابزارهای اتوماسیون بازاریابی/بازاریابی ایمیلی، ترکیب و ادغام کنید تا به مشتریان احتمالی بیشتری دسترسی یابید.

 1. ووتیگو (VOTIGO)

VOTIGO به شما امکان میدهد تا کمپین های بازاریابی تعاملی زیبایی مثل مسابقه‌ی تبلیغاتی جایزه دار، کوییز، نظرسنجی، شرط بندی و مسابقات دیگر بسازید.

انواع مسابقه هایی که با استفاده از این ابزار میتوانید بسازید، عبارتند از:

 • مسابقه های تصویر و ویدئو با محتواهای تولیدی کاربران
 • کمپین های هشتگ
 • مسابقه ی اینستاگرام
 • مسابقه ی متن نویسی
 • مسابقه ی شرط بندی برای فیسبوک و توییر
 • مسابقه با برنده ی فوری

تمام مسابقه های طراحی و ساخته شده با این ابزار را میتوان در شبکه های اجتماعی، موبایل و وبسایت یا بلاگ به انتشار رساند و اجرا کرد.

 1. پیج مودو (PAGEMODO)

ابزار PAGEMODO برای کسانی مناسب است که مایلند صفحات فیسبوک خود را به سطوح بالاتر برسانند: آن ها تَب های سفارشی برای صفحات ارائه میکنند و مسابقه های اجتماعی برگزار می نمایند. شما میتوانید از این ابزار برای تعریف برنامه و زمان بندی جهت انتشار محتوا در فیسبوک استفاده کنید.

تنظیم و اجرای مسابقه با ابزار پیج مودو، بسیار ساده است و شما میتوانید تمام انواع مسابقات را با استفاده از این ابزار بسازید. مثل:

 • مسابقه ی تصویر و ویدئو
 • مسابقه ی متن نویسی
 • بازی های تریویا
 • شرط بندی و مسابقه ی تبلیغاتی جایزه دار با برنده های تصادفی یا انتخاب فردی
 • کمپین های کوپن

مسابقه ی شما به شکل زیبایی هم بر روی دسکتاپ و هم روی تلفن های همراه نمایش داده میشود و شما میتوانید مطمئن باشید که تمام قوانین و مقررات فیسبوک در مسابقه ـتان رعایت شده اند.

 1. بینکد (BINKD)

BINKD به شما امکان میدهد که مسابقه هایی پرطرفدار و داغ برای تمام انواع شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، پینترست و یوتیوب بسازید؛ امکان نمایش این مسابقه ها در تلفن همراه و وب وجود دارد.

این ابزار، بیش از بیست نوع کمپین مختلف به شما معرفی میکند که از میان آنها میتوانید مورد مناسب خود را انتخاب کنید. ساخت تمام انواع کمپین های مسابقات بسیار ساده است و نیاز به دانش و تجربه ی قبلی ندارد. برخی از انواع مسابقه هایی که میتوانید بسازید، عبارتند از:

 • شرط بندی: برنده ی فوری، برنده ی تصادفی و “معرفی صفحه به دوستان”
 • مسابقه ی تصویر و ویدئو: طرفداران شما میتوانند تصاویر و ویدئوهای خود را مستقیماً برای خودتان بارگذاری کرده یا با استفاده از هشتگ، آنها را برای شما نشان دار کنند؛ شما نیز میتوانید برنده را شخصاً انتخاب کنید یا از طرفداران خود بخواهید که با رأی، برنده ی مورد نظر خود را انتخاب کنند.
 • نظرسنجی، کوییز و کوپن: نظرسنجی تصویر و ویدئو، کوییز تست شخصیت و تریویا و کوپن

بنابراین، یکی از تم های مختلف برنامه را انتخاب کنید و آن را سفارشی سازی کنید تا بهترین و پرطرفدارترین مسابقات را بسازید.

 1. اسنپ اپ (SNAPAPP)

محتواهای تعاملی میتوانند مشارکت و توجه مخاطبان را به وبسایت و پروفایل های شما در شبکه های اجتماعی جلب کنند؛ SNAPAPP، با این هدف طراحی شده که شما را در ساخت این چنین محتواهایی کمک کند. با استفاده از این ابزار شما میتوانید محاسبه گر، تست ارزیابی و شخصیت، ویدئوی تعاملی و تست و کوییز دانش بسازید. علاوه بر تمام محتواهای تعاملی که میتوانید با استفاده از این برنامه بسازید، امکان تنظیم و طراحی مسابقات و شرط بندی های مختلف برای وبسایت یا دیگر شبکه های اجتماعی نیز برای شما مهیّاست.

 • مسابقه ی تصویر و ویدئو با محتوای کاربرساز
 • شرط بندی
 • مسابقه ی کپشن و متن نویسی با محتوای کاربرساز

 

آیا برای برگزاری یک مسابقه آماده هستید؟

اکنون که تمام اطلاعات لازم برای اجرای یک مسابقه ی موفق و پرطرفدار در اینستاگرام را به دست آورده اید، دانش خود را به کار ببندید.

مسابقه های اینستاگرامی، نه تنها موجب افزایش تعداد مخاطبان و فالوئرها میشوند، بلکه به شما امکان میدهند که به محتواهای تازه و ارزشمندی دست پیدا کنید که ایده و سوژه ای برای تألیف محتواهای آینده و مسابقه های آتی در اختیارتان قرار میدهند.

همچنین با توجه به توسعه ی انواع ابزارها و فناوری های مختلف، ساخت یک مسابقه در شبکه های اجتماعی مثل آب خوردن ساده است؛ در اکثر مواقع، طراحی و اجرای یک مسابقه تنها چند دقیقه زمان نیاز دارد. و علیرغم اینکه بهای جایزه ی برنده ها را شما میپردازید، حقیقتاً بازده های بسیار ارزشمندتری به دست خواهید آورد.

پس هرچه سریعتر برنامه برگزاری مسابقه اینستاگرامی بعدی خود را تدوین کنید.

در صورتی که برای برگزاری مسابقات خود در اینستاگرام نیاز به مشاوره با تیم متخصص دارید، با ما تماس بگیرید.

۱۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • […] چطور در اینستاگرام مسابقه برگزار کنیم:آموزش جامع + ۱۰ &#823… […]

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من یه مسابقه اینستا برگزار کردم
  به این صورت که هر کس بیشتر کامنت بزاره برنده میشه
  تعداد کامنت ها بالای۲۰هزاره و تعداد مشارکت کننده هم بالای۲۰۰ نفر
  مشکل شمارش کامنت ها هست شما نر افزاری رو سراغ ندارید که این کار رو بکنه تعداد کامنت هر فرد رو بشماره

  پاسخ
 • بسیار مفید و دقیق به جزئیات پرداخته بودین ممنون از شما و سایتتون.
  من شانسی و از طریق سرچ گوگل یا سایت شما آشنا شدم

  پاسخ
 • خداقوت بابت مطلب مفید و توضیح سادتون برای فهم عامه
  یه سوال داشتم، از ابزار هایی که معرفی کردین، از نظر تجربی کدوم بهتره؟
  و آموزش نحوه کارکرد باهاشون رو توضیح میدین؟

  پاسخ
 • سامانه رایگان بییب فارسی آماده شده . جهت برگزاری مسابقه به سایت biib.ir مراجعه کنید
  ادمین محترم خوشحال میشیم جهت حمایت از سایت های ایرانی و این پروژه که به صورت رایگان هست سایت ما رو در مقاله خود اضافه کنید

  پاسخ
 • برگزاری مسابقه اینستاگرامی
  خرداد ۵, ۱۳۹۹ ۷:۴۴ ب.ظ

  سامانه رایگان بییب فارسی آماده شده . جهت برگزاری مسابقه به سایت biib.ir برگزاری مسابقه اینستاگرامی (بییب) مراجعه کنید
  ادمین محترم خوشحال میشیم جهت حمایت از سایت های ایرانی و این پروژه که به صورت رایگان هست سایت ما رو در مقاله خود اضافه کنید

  پاسخ
 • چه مقاله‌ی مفید و مفصلی… ممنونم واقعا

  پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  من میخوام یک مسابقه برگزار کنم که از فالوورهام بخوام که ۱۰ تا پیج رو فالو کنن.
  از چه ابزاری باید استفاده کنم؟

  پاسخ
 • سلمان هدایت پور
  خرداد ۲۷, ۱۳۹۹ ۵:۲۱ ق.ظ

  وقت بخیر.

  ————————————————–
  دوستانی قصد برگزاری مسابقه رو دارند و میخوان نتایج مسابقه (با توجه به قوانین مسابقه) رو استخراج کنند می تونن با آی دی بنده در اینستاگرام در ارتباط باشند.
  http://instagram.com/shedayat2


  لطفا کامنت قبلی حذف بشه. یوزر نیم اشتباه بود.

  پاسخ
 • ممنون و سپاس از مطالب مفید و اثر گذارتان آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای مدیریت محترم و همکاران گرامی را دارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست